Překvapivě deštivou Rally Finland vyhrála v kategorii WRC2 posádka Oliver Solberg/Eliott Edmondson s vozem Škoda Fabia RS Rally2. Solberg si svým suverénním výkonem upevnil vedení v čele průběžného pořadí FIA Mistrovství světa v rally v této kategorii.

Třetí rychlá šotolinová rally za sebou přinesla opět úspěch Oliveru Solbergovi. Ten navázal na druhé místo z Polska a vítězství z Lotyšska. I tentokrát vyhrál Solberg stylem start-cíl a upevnil si díky tomu vedení v průběžném pořadí šampionátu v kategorii WRC2.

Solberg rally dobře rozjel už v úvodní páteční superspeciálce a v průběhu celé rally, která byla provázena až překvapivým množstvím deště, už do čela nikoho nepustil. V pátek se rychle jako jeho hlavní soupeř ukázal domácí rallyový matador Jari-Matti Latvala, který tuto soutěž třikrát celkově vyhrál. „Před patnácti lety jsem bojoval s Petterem Solbergem. Teď jedu proti jeho synovi. Je to zvláštní pocit,“ žertoval Jari-Matti Latvala.

V pátek Solberg budoval náskok, který navýšil především v odpoledním programu, kdy vyhrál čtyři z pěti rychlostních zkoušek a za celý pátek pak Solberg zvítězil v pěti zkouškách z devíti. Na Latvalu pak dotíraly další posádky s vozy Škoda, zejména dvojice Robert Virves/Aleks Lesk a Lauri Joona/Janni Hussi. Za dobrým výsledkem mířila i dvojice Gus Greensmith a Jonas Anderson, jenže ta byla první ze škodováckých posádek, která si vybrala svou porci smůly. Při malém výletu mimo trať totiž v sedmé rychlostní zkoušce poškodila svůj vůz, a to znamenalo konec nadějí.

Sobota pak byla smolná pro estonskou dvojici Robert Virves/Aleks Lesk, která byla po páteční etapě v kategorii WRC2 průběžně třetí. Na cestě ke slavné rychlostní zkoušce Ouninpohja totiž museli během přejezdu řešit mechanickou závadu a ve spěchu zapomněli pořádně zavřít kapotu. Ta se krátce po startu rychlostní zkoušky otevřela a s omezeným výhledem ztratili na vítěze zkoušky Solberga téměř čtyři minuty, které znamenaly dramatický propad pořadím dolů. Mimochodem, Solberg tuto legendární rychlostní zkoušku „prolétl“ průměrnou rychlostí 128,2 km/h.

Potíže estonské posádky, která nakonec rally dokončila jako osmá, posunuly vpřed domácí dvojici Lauri Joona/Janni Hussi. Ta nakonec po intenzivním souboji s dalšími domácími soupeři v cíli rally obsadila v kategorii WRC2 třetí místo. Solberg nakonec rally vyhrál s náskokem 39 sekund. V celkovém pořadí rally dokonce Solberg dosáhl na pátou pozici.

„Fantastický pocit, úžasné, že jsem dostal gratulaci od Jari-Mattiho,“ usmíval se v cíli. „Byl to skvělý víkend, velké díky týmu, Škoda Fabia RS Rally2 byla jako vždy perfektní. Je fantastické mít další vítězství,“ dodal švédský pilot.

Díky vítězství teď v průběžném pořadí kategorie WRC2 FIA Mistrovství světa v rally vede s náskokem 28 bodů.

První tři místa obsadili jezdci s vozy Škoda v kategorii WRC Masters Cup určené pro jezdce starší 50 let. Zvítězili Mexičan Ricardo Triviño se spolujezdcem Diegem Fuentesem ze Španělska, druhá byla posádka Uğur Soylu/Sener Guray z Turecka a třetí italské duo Maurizio Chiarani/Flavio Zanella.

Další šotolinová rally seriálu Mistrovství světa, Rally Greece, odstartuje na začátku září, konkrétně 05.09.2024 a rozhodně bude na co koukat.