› V jedenáctém podniku FIA mistrovství světa v rally skončila posádka Robert Virves/Aleks Lesk z týmu RaceSeven se stejným časem jako vítězové WRC2.
› Armin Kremer s vozem Škoda Fabia RS Rally2 má po pátém vítězství ve WRC Masters Cupu v řadě titul pevně ve svých rukou.
› V Top 10 kategorie WRC2 skočilo sedm posádek s vozy Škoda.

Lamia (GRC), 8. září 2024 – To bylo drama: Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem (Škoda Fabia RS Rally2) dokončili EKO Řeckou rally Acropolis (5.–8. září 2024) se stejným časem jako posádka Sami Pajari/Enni Mälkönen. Podle sportovních řádů se Virves/Lesk museli spokojit s druhým místem ve WRC2.

Robert Virves/Aleks Lesk startovali do závěrečné power stage soutěže v kategorii WRC2 se ztrátou 28,5 sekundy na vedoucí dvojici Pajari/Mälkönen. Do posledních 18,29 km dala estonská posádka s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven všechny své síly. Byla výrazně rychlejší než kdokoli jiný ve WRC2 – přesně o 28,5 sekundy rychlejší než dvojice Pajari/Mälkönen. To znamenalo, že obě posádky měly po více než 305 ostrých kilometrech stejný čas, rozdíl činil 0,0 sekundy.

V takovém případě sportovní regule zvýhodňují posádku, která dosáhla rychlejšího času v první rychlostní zkoušce soutěže. Vítězství ve WRC2 tak získali Pajari/Mälkönen, Virves/Lesk byli uvedeni jako druzí. „Sami si to zasloužil. Odjel dobrou soutěž a je spravedlivé, že tentokrát vyhrál on,“ řekl v pravém sportovním duchu Virves. „Se Samim jsme v Junior WRC sváděli pěkné souboje. Stoupáme společně nahoru.“

I bez tohoto thrilleru v samotném závěru dostála EKO Řecká rally Acropolis své pověsti „zabijáka pneumatik“. Už během první etapy muselo mnoho posádek zastavit na trati rychlostní zkoušky, aby vyměnily kolo. Když však Gus Greensmith se spolujezdcem Jonasem Anderssonem museli v poslední páteční rychlostní zkoušce odstavit svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT, nebyl na vině kamenitý povrch. Britsko-švédská dvojice srazila krávu. Zvíře vyvázlo, ale Škoda utrpěla taková poškození, že posádka musela odstoupit ze třetího místa ve WRC2. „Krávy už nejsou moje druhé nejoblíbenější zvíře,“ vtipkoval Greensmith.

Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem se během šesti rychlostních zkoušek první etapy dokázali vyhnout problémům. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven Estonci dokončili den v čele průběžného pořadí WRC2. Podobná vyrovnanost v náročných podmínkách v té chvíli odměnila Kajetana Kajetanowicze se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem třetí příčkou ve WRC2. Polská posádka s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Orlen Rally Team zaostávala za druhými v pořadí Samim Pajarim/Enni Mälkönen o necelou minutu.

Sobota se pro posádku Virves/Lesk nevyvíjela tak hladce jako pátek. Ráno přišli o vedení ve WRC2 a o další čas je připravil defekt. Své druhé místo ve WRC2 ale uhájili, na konci etapy ztráceli na vedoucí dvojici Pajari/Mälkönen téměř 30 sekund. Kajetanowicz/Szczepaniak byli po dvanácti rychlostních zkouškách na čtvrtém místě. Jihoameričané Fabrizio Zaldivar/Marcelo Der Ohannesian, jedoucí s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven, byli šestí.

Kromě dramatu okolo souboje o vítězství se v závěrečné etapě měnilo pořadí i hlouběji ve výsledkové listině. Posádky vozů Škoda Fabrizio Zaldivar/Marcelo Der Ohannesian a Josh McErlean/James Fulton se posunuly o jednu příčku. V Top 10 kategorie WRC2 skončilo celkem sedm posádek s vozy Škoda.

Pět startů, pět vítězství – bilance Armina Kremera ve WRC Masters Cupu je bezchybná. Společně s dcerou Ellou Kremer si s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye & Racing dojel pro další vítězství v této podkategorii, a tím si bývalý mistr Evropy v rally Armin Kremer s předstihem zajistil titul ve WRC Masters Cupu.

Z Evropy se FIA mistrovství světa v rally (WRC) přesouvá do Jižní Ameriky. I pro týmy WRC2 je další soutěží Bio Bío Chilská rally (26.–29. září 2024).

Číslo rally (jiné než 0,0): 11,1 + 13,5
Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem byli zdaleka nejrychlejší posádkou kategorie WRC2 nejen v power stage, kterou vyhráli s náskokem 13,5 sekundy před posádkou Yohan Rossel/Florian Barral. Estonci se svým vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu RaceSeven rovněž projeli poslední rychlostní zkouškou páteční etapy přesně o 11,1 sekundy rychleji než kterákoli další posádka WRC2.