› Nejlepší posádkou Škoda byla česká dvojice Martin Prokop a Michal Ernst, která v kategorii WRC2 obsadila čtvrté místo.
› Armin Kremer s dcerou Ellou Kremerovou z Německa jeli s vozem Škoda Fabia RS Rally2 a zvítězili v kategorii WRC Masters Cup.
› V šestém kole FIA Mistrovství světa v rally skončilo na 1. až 20. místě 16 vozů Škoda.

Alghero (I), 2. června 2024 – Na rozdíl od předchozích let nepřinesly tentokrát rychlostní zkoušky Italské rally na Sardinii posádkám Škoda příliš úspěchů. Nejvýše umístěný byl Martin Prokop se spolujezdcem Michalem Ernstem, jedoucími s vozem Škoda Fabia RS Rally2. Česká dvojice dokončila šesté kolo FIA Mistrovství světa v rally na čtvrtém místě v kategorii WRC2 a devátém místě celkově.

Šotolinové etapy na Sardinii jsou považovány za jedny z těch nejrozbitějších a nejkamenitějších v kalendáři celého mistrovství. Výsledek, kdy se sedm posádek Škoda umístilo v první desítce kategorie WRC2, opět podtrhl robustnost nejnovějšího vozu skupiny Rally2 z Mladé Boleslavi. Po páteční etapě byli na druhém místě kategorie WRC2 nejvýše umístěnou posádkou Škoda Pierre-Louis Loubet se spolujezdcem Lorisem Pascaudem. Doufali, že jim vrátí několik sekund času, protože se ve třetí rychlostí zkoušce dostali do prachu jiného soutěžícího, který zastavil kvůli výměně kola. Tyto naděje však byly zbytečné, když posádka Pierre-Louis Loubet/Loris Pascaud musela v sobotu odstoupit.

Dvojice Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) dojela do cíle druhé etapy v kategorii WRC2 na čtvrtém místě. Poláci startující za španělský tým RaceSeven museli v závěru dne snižovat rychlost kvůli pomalému defektu, nakonec ale dojeli do servisu. V patách jim byly dvě posádky vozů Škoda, české duo Martin Prokop/Michal Ernst a Estonci Robert Virves/Aleks Lesk. Josh McErlean se spolujezdcem Jamesem Fultonem z Irska přišli o svoji pozici, když museli na svém voze Škoda Fabia RS Rally2 (SS6) provozovaném týmem Toksport WRT měnit kolo.

Neděle se zdála být snadná, když do konce rally zbývalo pouhých 40 měřených kilometrů. Rychlostní zkoušky však byly opět velmi náročné a vyžadovaly od posádek chytré zacházení s pneumatikami. Martin Prokop/Michal Ernst se nechtěli spokojit s pátým místem a zaútočili na posádku Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Po druhé nedělní rychlostní zkoušce si česká a polská dvojice vyměnily pozice. „Možná jsem byl až příliš opatrný,“ analyzoval svůj přístup „Kajto“, který vyhrál závěrečnou Powerstage s délkou 7,1 kilometru. Nicméně na sebrání sedmi sekund Martinu Prokopovi to nestačilo, v cíli rally rozhodlo ve prospěch české posádky 3,9 sekundy. „Byl to šílený týden! Opravdu jsem si odpočinul od každodenní práce a je to vidět: ještě nejsem starý,“ zářil v cíli Martin Prokop, 41letý juniorský mistr světa v rally z roku 2009. Za šestou posádkou, Robertem Virvesem/Aleksem Leksem, se v první desítce kategorie WRC2 umístily ještě další čtyři posádky Škoda.

Desáté místo v kategorii WRC2 obsadili Armin Kremer se spolujezdkyní, kterou byla jeho dcera Ella Kremerová. Oba Němci, kteří sdíleli vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný společností Baumschlager Rallye & Racing, v této sezóně zvítězili v kategorii WRC Masters Cup vyhrazené pro jezdce starší 50 let již podruhé. Mauro Miele se spolujezdcem Lucou Beltramem z Itálie skončili s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu DreamOne Racing šestí. Miele uhájil vedení v celkovém pořadí kategorie WRC Masters Cup s náskokem jednoho bodu před Arminem Kremerem. Celkem 16 vozů Škoda ve specifikaci Rally2 figurovalo mezi prvními dvaceti vozy karoserie WRC2.

Oliver Solberg nenominoval Italskou rally na Sardinii jako jeden z podniků, na nichž bude bodovat do kategorie WRC2. Naštěstí tak učinil již dříve. Dvaadvacetiletého Švéda totiž jen několik hodin před shakedownem postihla silná alergická reakce. Na radu lékařů se rozhodl nestartovat, takže jeho Škoda Fabia RS Rally2 zůstala zaparkovaná v servisním stanu týmu Toksport WRT.

Příští zastávkou posádek kategorie WRC2 je město Mikołajki přímo v srdci Mazurské jezerní oblasti. Po sedmileté absenci se Polská rally ve dnech 27. až 30. června 2024 vrátí do FIA Mistrovství světa v rally.

Číslo rally: 3
Italská rally na Sardinii vyzkoušela nový, kratší formát soutěže WRC. Akce byla zhuštěna do pouhých tří dnů se shakedownem v pátek ráno a startem odpoledne. Šestnáct rychlostních zkoušek měřilo 266 kilometrů, což je o přibližně 80 kilometrů méně než obvykle.