› Dvaadvacetiletý Oliver Solberg si po sedmém kole FIA Mistrovství světa v rally upevnil třetí místo v celkovém pořadí WRC2.
› Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem (Škoda Fabia RS Rally2) z Estonska skončili v kategorii WRC2 rovněž na stupních vítězů.
› Tři posádky Škoda na stupních vítězů v kategorii WRC Masters Cup.

Mikołajki (PL), 30. června 2024 – Posádka týmu Toksport WRT Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) se na Polské rally v kategorii WRC2 dostala ze sedmého místa na druhé. Třetí skončila estonská posádka Robert Virves/Aleks Lesk (Škoda Fabia RS Rally2), která dosáhla svého nejlepšího výsledku v kategorii WRC2.

Vzhledem k neúčasti vedoucího jezdce celkového pořadí kategorie WRC2 Yohana Rossela a druhého Jana Solanse musel aktuálně třetí Oliver Solberg startovat jako první ze všech účastníků kategorie WRC2. Není divu, že ho nejvíce trápil uvolněný štěrk na povrchu trati. Páteční etapu dokončil na sedmém místě se ztrátou 33,2 sekundy na vedoucího jezdce kategorie Samiho Pajariho. „Byl to neuvěřitelně náročný den, protože jsme byli prvním vozem WRC2 na trati. Nečekal jsem, že budeme tak dole v pořadí. Máme velkou ztrátu,“ shrnul první etapu 22letý Švéd. Přesto si však věřil. „V minulosti jsme ale stahovali mnohem větší ztráty. To stejné uděláme i tady,“ řekl.

Nejlépe umístěnou posádkou jedoucí s vozem značky Škoda v pátečním cíli byli Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Polská dvojice startující za tým RaceSeven se držela na druhém místě kategorie WRC2 se ztrátou pouhých 8,9 sekundy na vedoucí dvojici Sami Pajari/Enni Mälkönen. Na třetím místě se ztrátou dalších 13,3 sekundy následovala posádka Josh McErlean/James Fulton z týmu Toksport WRT.

Sobota se mnohem lépe vydařila Oliveru Solbergovi a jeho spolujezdci Elliottu Edmondsonovi. Švédsko-britská dvojice, která je nyní sedmá v průběžném pořadí kategorie WRC2, se do konce dne vyšplhala na druhé místo kategorie WRC2. Naopak ještě ráno druhá posádka Kajetanowicz/Szczepaniak do cíle sobotní etapy nedojela. Obhájci titulu v kategorii WRC2 Challenger museli odstoupit poté, co při krátkém výletu mimo trať poškodili svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2. „Kajto“ k tomu řekl: „Vyjeli jsme, do něčeho narazili a zlomili zavěšení. Takové věci se stávají, když tlačíte na pilu.“

Na konci dne Solberg/Edmondson zaostávali za vedoucími jezdci kategorie WRC2 stále o 26,3 sekundy. V té chvíli se Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem z Estonska posunuli na třetí místo dané kategorie. S Joshem McErleanem/Jamesem Fultonem na čtvrtém a Pierrem-Louisem Loubetem/Lorisem Pascaudem na pátém místě bojovaly o umístění na stupních vítězů další dvě posádky Škoda.

Přestože závěrečná power stage měřila necelých jedenáct kilometrů, výrazně změnila pořadí v kategorii WRC2. Nikolay Gryazin/Konstantin Alexandrov, do té doby třetí v této kategorii, ztratili kvůli defektu téměř 20 sekund. Zároveň estonská posádka vozu Škoda Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem projela rychlostní zkouškou o 4,1 sekundy rychleji než Georg Linnamäe/James Morgan. Díky tomuto nejrychlejšímu času kategorie se Virves/Lesk posunuli na poslední místo na stupních vítězů kategorie WRC2, a to s náskokem 0,6 sekundy.

První dvě pozice s Pajarim/Mälkönenem jako vítězi kategorie WRC2 a dvojicí Solbergem/Edmondsonem na druhém místě byly jasně dány. „Především je to velmi důležité pro celé mistrovství, i když nejsem vůbec spokojený. Ale tým odvedl skvělou práci,“ komentoval svůj výsledek Solberg.

Na stupních vítězů v kategorii WRC Masters Cup se objevily tři posádky jedoucí s vozy Škoda. Armin Kremer se spolujezdkyní, svou dcerou Elly Kremer (Baumschlager Rallye & Racing) z Německa zvítězili před domácími hrdiny Michalem Sołowowem/Maciem Baranem a Ricardem Triviñem/Diegem Fuentesem Vegou (Electrolit Racing Team) z Mexika.

Příští rally kategorie WRC2 bude „nováček“ v kalendáři: Lotyšská rally, který se jede 18.–21. července 2024.

Číslo rally: 11
Posádky Škoda vyhrály v kategorii WRC2 jedenáct ze skutečně odjetých 17 rychlostních zkoušek. Oliver Solberg/Elliott Edmondson byli nejrychlejší čtyřikrát. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak se v čele časových tabulek umístili třikrát. Zbývající čtyři nejrychlejší časy v kategorii WRC2 si mezi sebe rozdělily posádky Robert Virves/Aleks Lesk a Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk.