› Oliver Solberg ze zákaznického týmu Škoda Motorsport Toksport WRT si po předposledním podniku FIA Mistrovství světa v rally 2024 udržel vedení v celkovém pořadí kategorie WRC2.
› Třiadvacetiletý Švéd se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (GB) dojel na asfaltové rally v České republice, Rakousku a Německu na druhém místě ve třídě RC2.
› Tři posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 skončily mezi prvními pěti ve třídě RC2.

Passau (D), 20. října 2024 – Středoevropská rally, předposlední podnik FIA Mistrovství světa v rallye 2024, nepřinesla na čele průběžného pořadí kategorie WRC2 žádné změny: Oliver Solberg, jedoucí s vozem Škoda, zůstává na prvním místě.

Výchozí situace před startem předposlední rally sezony byla jednoduchá: Oliver Solberg (Škoda Fabia RS Rally2) již dosáhl svého osobního maxima sedmi bodovaných soutěží. V důsledku toho musel 23letý Švéd absolvovat Středoevropskou rally mimo klasifikaci kategorie WRC2. Přesto jel ve třídě RC2, jejíž součástí je také kategorie WRC2.

Aby Solberga druhý v celkovém pořadí kategorie WRC2 – Yohan Rossel – předstihl, potřeboval v této kategorii vyhrát. Středoevropská rally se však pro Rossela nevyvíjela podle plánu. Francouz ztratil veškeré šance na vítězství v kategorii WRC2 poté, co poškodil kolo a později měl problémy se zavěšením. Nakonec skončil na jedenáctém místě, což ho definitivně vyřadilo ze hry o mistrovský titul kategorie WRC2.

Mezitím Oliver Solberg s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem bojovali s posádkou Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov o vítězství ve třídě RC2. Po čtvrteční a páteční etapě v České republice dělilo obě posádky pouhých 3,1 sekundy. Když v sobotu ráno Solberg/Edmondson ztratili pár sekund kvůli drobným chybám, bylo o boji o vítězství v této třídě rozhodnuto. Vyhrála ji nakonec posádka Gryazin/Aleksandrov s náskokem 16,5 sekundy před švédsko-britskou dvojicí Škoda. „Po dlouhé době bez asfaltových rally to byl pro nás důležitý víkend. Díky mému týmu to byla skvělá sezona,“ shrnul Solberg své účinkování po své poslední rally letošní sezony.

Po celou dobu rally se o pozice těsně za první trojicí třídy RC2 přetahovalo pět posádek Škoda. V souboji o čtvrté místo nakonec zvítězila dvojice Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk před polskými krajany Kajetanem Kajetanowiczem/Maciejem Szczepaniakem. Na šestém místě skončila posádka Joshua McErlean/James Fulton, podporovaná týmem Motorsport Ireland, a na sedmém místě britsko-švédská dvojice Gus Greensmith/Jonas Andersson. Dobrý výsledek pro českou značku završily dvě německé posádky – Marijan Griebel/Tobias Braun na osmém a Armin Kremer/Ella Kremer na desáté příčce.

Armin Kremer ale slavil zisk mistrovského titulu v subkategorii WRC2 Masters Cup. S vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye & Racing tento bývalý mistr Evropy vyhrál se svou dcerou Ellou v roli spolujezdkyně všech šest rally, kterých se v letošní sezoně zúčastnili.

O titulu v kategorii WRC2 se rozhodne během finále letošní sezony, kterým bude Japonská rally (21.–24. listopadu). Vedoucí jezdec kategorie WRC2 Oliver Solberg bude muset sledovat dění z pozice diváka, protože jeho jediný zbývající soupeř, Sami Pajari, zde bude bojovat o body do jeho kategorie. Pokud Fin skončí na třetím nebo horším místě, bude Oliver Solberg korunován mistrem světa kategorie WRC2 pro rok 2024.